Atatürk  Üniversitesi 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına (IDEF’19) Tek Kamu Üniversitesi Olarak Katıldı

Dünyanın en büyük 5 savunma sanayisi fuarından biri olan ve Türk savunma sanayisi ürünlerinin vitrine çıktığı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), ziyaretçi ve katılımcılardan geçer not aldı.

14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda 30 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde icra edildi.

Savunma sanayiindeki güncel gelişmelerin ve en son teknolojilerin tanıtıldığı, ürünlerin sergilendiği ve dünyanın en büyük savunma sanayi tanıtım organizasyonlarından olan hem yerli hem de yabancı yüzlerce firmanın yer aldığı fuarın açılışına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da katıldı.

Atatürk Üniversitesi, İlgili Tüm Birimleriyle IDEF’te

14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına tek kamu üniversitesi olarak katılan Atatürk Üniversitesi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik’in yönetiminde Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden (DAYTAM) Prof. Dr. Hamdullah Kılıç ve Dr. Öğr. Üyesi Halim Kovacı, Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünden (ATASAM) ve Doğu Anadolu Gözlemevinden (DAG) Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ile ATATeknokent ve Atatürk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden (ATA-TTO) Doç. Dr. Ersin Karaman birim stantlarıyla fuarda yer aldı.

Atatürk Üniversitesi Stantlarına İlgi Yoğun Oldu

Dört gün boyunca süren İDEF’19 fuarında yer alan sıtantlarımızı; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Dr. Hakan Fidan, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Sayın Hasan Büyükdede ve Sayın Mehmet Fatih Kacır, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve çok sayıda üst düzey bürokrat, kamu kurum yöneticileri, iş dünyasının önemli temsilcileri ziyaret ederek birimlerimizde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldılar.

Rektör Çomaklı: “Yerli ve Milli Ürün Üretilmesi Noktasında Üniversitelere Çok Önemli  Görevler Düşüyor”

Fuarın açılışına katılan ve üniversite birimlerinin yer aldığı stantları ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Ülkemiz 2023 vizyon hedeflerinin ana odaklarından biri olan savunma sanayi alanında yerli ve milli ürün ve teknolojilerin üretilmesi noktasında üniversitelere çok önemli görevler düşmektedir. Bizler de Yeni Nesil Üniversite Vizyonu çerçevesinde üzerimize düşen görevleri yapmak için gereken gayreti gösteriyoruz” dedi.

Doğu Anadolu Gözlemevinin tamamlanması sürecinde elde edilen çıktıların ve gözlemevinin tamamlanması ile elde edilecek altyapının savunma sanayii odaklı çalışmalara temel oluşturacağını belirten Rektör Çomaklı, yerli ve yabancı katılımcı firmalar ile birimlerimiz arasında gerçekleşen görüşmelerde önemli ticari bağlantılar kurulduğunu ifade etti.

Fuara Katılan Birimler ile Sektör Temsilcileri Arasında Önemli Bağlantılar Kuruldu

İş birlikleri oluşturmak ve üniversite-sanayii-kamu işbirliğini artırmak için ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, TR-TEST, TÜBİTAK, SSB, FNSS, MGM, MSB, HAVA KUVVETLERİ ve birçok firma ile özel görüşmeler gerçekleştirildi. Bununla birlikte, başta DAG projesi kapsamında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmekte olan çalışmalar olmak üzere; üniversitemiz bünyesinde üretilen ve Teknofest kapsamında ödül alan roket tasarımı, 4. Nesil Elektronik El Bombası ve İnsansız Kara Aracı tasarımları fuara katılan pek çok yerli ve yabancı katılımcının ilgisini çekti.  Ayrıca, standımızı ziyaret eden yüzlerce sektör temsilcisi, yöneticisi ve ziyaretçiler üniversitemiz ve üniversitemizde yürütülen projeler ve ürünler kapsamında bilgi aldı.

KURUMSAL İLETİŞİM  DİREKTÖRLÜĞÜ


DAYTAM olarak 04-05 Nisan 2019 tarihlerinde Atatürk Üniversitesinin tüm birimlerinin; toplumla, iş ve sanayi dünyasıyla, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın ve ortak çalışma süreçleri içinde olmasını sağlamak amacıyla “Toplumsal Katkı Süreçlerinin Yapılandırılması Çalıştayına” katıldık.

Haber Kaynağı: ww.atauni.edu.tr

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri ve DAYTAM olarak Medikal endüstrisinin vazgeçilmez iş platformu olarak sektörü her sene aynı çatı altında bir araya getiren; yüzlerce yerli ve yabancı medikal firmaya ev sahipliği yapan 26. Expomed Eurasia Fuarına katıldık. Biyomedikal sektörünün en önemli platformlarından biri olan 26. Expomed Eurasia Fuarı 2019 yılında on binlerce sektör profesyonelini 28-30 Mart tarihleri arasında Büyükçekmece, İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 26. kez ağırlamıştır. Fuara, 104 ülkeden 6.654’ü uluslararası olmak üzere toplam 33.857 kişi tarafından ziyaret edilen fuara 800’ün üzerinde firma ve firma temsilcisi katılmıştır. DAYTAM olarak sektör temsilcileri ile Üniversite-Sanayi İşbirliğinin artırılması için görüşmeler gerçekleştirilmiştir

TÜBİTAK 1004 – Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı, Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı kapsamında, Hacettepe Üniversitesi araştırma programı “18AG009- Kişiselleştirilmiş Tıp Uygulamalarına Yönelik Yüksek Sağlık Teknolojileri Platformu”, 1. Faz desteği almaya hak kazanmıştır.

DAYTAM, 1. Faz “İş Birliği ve Ağ Kurma” sürecinde stratejik ortaklık oluşturma kapsamında 26 Mart 2019 Salı günü, Hacettepe Üniversitesinde yapılan Dış Paydaş Çalıştayına davet edilmiştir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversiteler, İlaç Firmaları, Araştırma merkezleri, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkak, Sivil Toplum Kuruluşları, TÜBİTAK ve Havelsan’ın katılımı ile yapılan çalıştayda söz alarak konuşan merkezimiz müdürü Prof. Dr. Hamdullah Kılıç TÜBİTAK 1004 projenin bir paydaşı olarak, ihtiyaç duyulan her türlü alt yapı ve bilgi desteğinin DAYTAM tarafından karşılanabileceğini belirtmiştir.

Atabay İlaç ve Kimya Sanayi ile Atatürk Üniversitesi, ATA TTO, Teknokent ve Atatürk Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi (DAYTAM) ile dörtlü Üniversite – Sanayi İşbirliği Protokolünü Erzurum’da imzalandı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ayhan Çelik, Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Ersin Karaman ve DAYTAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Alptuğ Atila ile birlikte önümüzdeki dönem beraber çalışmalar başlayacaktır.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve Rektör Yardımcımız Prof. Ayhan Çelik bugün merkezimizi ziyaret etmişlerdir. Ziyaretleri için kendilerine teşekkürlerimizi sunarız.

Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi” ve “Yeni TÜBİTAK Yaklaşımı ile Kariyer Planlaması ve Başarı” söyleşilerine konuşmacı olarak katılmak üzere Atatürk Üniversitesine gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile bir araya geldi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Çomaklı, Yeni YÖK Vizyonu kapsamında Atatürk Üniversitesinin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesini kapsamında birçok yeni birimin oluşturulduğunu ifade eden Rektör Çomaklı, gerçekleştirilen yeni yapılanmanın,bilimsel araştırmaların etkinliğini ve kaynakların verimli kullanımını artırmada önemli ölçüde etkili olduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesinin yeni faaliyete geçen birimlerini tanıtan Rektör Çomaklı’ya teşekkür eden Hasan Mandal, birim yöneticilerinden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Öncelikle Rektörlük binasında bulunan, Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi, Metodoloji Ofisi ve Lisans Eğitim Koordinatörlüğü gibi birimleri ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Mandal, yöneticiler ile fikir alışverişinde bulundu.

Daha sonra Üniversitenin Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında faaliyete geçirilen Kurumsal İletişim Direktörlüğü (KİD) ve alt birimlerini gezen Mandal, Atatürk Üniversitenin gerçekleştirdiği bu dönüşüm hamlesinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezini de (DAYTAM) gezen Başkan Mandal, ardından Rektör Çomaklı başkanlığında gerçekleştirilen ve Rektör Yardımcıları, Araştırma Merkez Müdürleri ile birim yöneticilerinin katıldığı genel bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP)Koordinasyon Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Atilla Keskin, BAP Koordinatörlüğünde gerçekleştirilen yapısal dönüşümün, YÖK Başkanlığının yürüttüğü politikalara uyumlu olarak gerçekleştirildiğini ve Yeni YÖK’ün politikalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Keskin, konuşmasının önemli bir bölümünde, Rektör Çomaklı tarafından bizzat yürütülen ve devlet üniversitelerine örnek teşkil edebilecek “Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi” ile ilgili sunum gerçekleştirdi. 

Japonya’nın Hitachi firması yetkilileri Atatürk Üniversitesi’ni ziyaret etti. Vali Seyfettin Azizoğlu’nun refakat ettiği Japon yetkiler, Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (DAYTAM) gezdi.
Tıbbi malzemeler konusunda Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Japon Hitachi firması, Atatürk Üniversitesi ile birlikte tıbbi malzeme konusunda işbirliği ve yatırım konularını görüştü.

Japon yetkiler Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve DAYTAM Müdürü Prof. Dr. Ramazan Altuntaş’tan, Atatürk Üniversitesi ve DAYTAM’ın insan kaynakları ve altyapısı hakkında bilgi aldı.
Konuklara Atatürk Üniversitesi hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 3. Nesil girişimci ve yenilikçi üniversite vizyonu çerçevesinde üniversitede ciddi atılımlar olduğunu belirterek, Atatürk Üniversitesi’nin Türkiye’deki birçok değerlendirme kriterlerinde 10. sırada, kuruluş itibarıyla ise 5. sırada olduğunu söyledi. Rektör Çomaklı: “Üniversitemizde 23 fakülte, 8 lisansüstü eğitim veren enstitü, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar, 12 meslek yüksekokulu ve 25 araştırma merkezi bulunuyor. 2 bin 647 akademik personel ve 285 bin öğrencimiz var. Yine Doğu Anadolu’nun en büyük Araştırma Hastanesi ve Veteriner Fakültesi bünyesinde yer alan Hayvan Hastanesi, üniversitemizde hizmet veriyor. Çevre ülkeler ile birlikte Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine de hizmet veren üniversitemiz, bilimsel gelişmişliğin yanı sıra ekonomik anlamda da kendine yeten bir üniversitedir” dedi.

Yapılan görüşmelerin ardından konuklara DAYTAM’ı gezdiren Çomaklı ve Altuntaş, merkezde bulunan ileri teknoloji cihazları tanıtarak, Hitachi yetkililerine yatırımın Erzurum’a yapılması gerektiğinin belirtti.

Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAYTAM) Hizmete Açıldı
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcıları ve Fakülte Dekanları, Atatürk Üniversitesi bünyesinde yaptırılan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATA-DAYTAM)’nin açılışını gerçekleştirdi.
Kampüs içerisinde yapımı tamamlanan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışını yapan Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Laboratuvarlarda eğitim gören ve araştırma yapan öğrenci ve öğretim görevlilerini ziyaret eden Koçak, burada cihazları inceledi.
Merkezle ilgili açıklama yapan Rektör Koçak, yeni açılan bu birimin, başta Erzurum olmak üzere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm illere ve çevre ülkelere hizmet verebilecek şekilde yapılandırıldığını belirterek, bu merkezin katma değeri yüksek, üretim ve tasarım aşamalarında ileri teknoloji gerektiren yeni ürün süreç veya malzemelerin geliştirilmesinde, özellikle nanoteknoloji ve biyoteknoloji alanlarında disiplinler arası bilimsel araştırmalarda altyapı desteği sunabilme misyonu ile çalışacağını ifade etti.
Yaklaşık 4 bin metrekare kullanım alanına sahip araştırma merkezinde, muhtelif büyüklüklerde ve kullanıma hazır 17 laboratuvar, 12 sistem odası, 2 konferans salonu bulunuyor.
Merkezin, 8 milyon lirası Devlet Planlama Teşkilatı, geri kalanı ise Atatürk Üniversitesi kaynaklı olmak üzere, toplamda 24 milyon lira yatırım yapılarak hizmete açıldığı belirtildi.