Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAYTAM) Hizmete Açıldı
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcıları ve Fakülte Dekanları, Atatürk Üniversitesi bünyesinde yaptırılan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATA-DAYTAM)’nin açılışını gerçekleştirdi.
Kampüs içerisinde yapımı tamamlanan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışını yapan Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Laboratuvarlarda eğitim gören ve araştırma yapan öğrenci ve öğretim görevlilerini ziyaret eden Koçak, burada cihazları inceledi.
Merkezle ilgili açıklama yapan Rektör Koçak, yeni açılan bu birimin, başta Erzurum olmak üzere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm illere ve çevre ülkelere hizmet verebilecek şekilde yapılandırıldığını belirterek, bu merkezin katma değeri yüksek, üretim ve tasarım aşamalarında ileri teknoloji gerektiren yeni ürün süreç veya malzemelerin geliştirilmesinde, özellikle nanoteknoloji ve biyoteknoloji alanlarında disiplinler arası bilimsel araştırmalarda altyapı desteği sunabilme misyonu ile çalışacağını ifade etti.
Yaklaşık 4 bin metrekare kullanım alanına sahip araştırma merkezinde, muhtelif büyüklüklerde ve kullanıma hazır 17 laboratuvar, 12 sistem odası, 2 konferans salonu bulunuyor.
Merkezin, 8 milyon lirası Devlet Planlama Teşkilatı, geri kalanı ise Atatürk Üniversitesi kaynaklı olmak üzere, toplamda 24 milyon lira yatırım yapılarak hizmete açıldığı belirtildi.