Lazer taramalı Konfokal Mikroskop

media

Zeiss LSM 710 Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (invert) araştırmacılara floresan veya yansıtıcı problar ile işaretlenmiş kemik, beyin ve diğer benzeri dokuların oldukça kalın kesitleri, gelişmekte olan embriyolar gibi küçük organizmalar ve bütün haldeki hücre örnekleri ile çalışma imkânı sağlar. Bu teknoloji en yüksek ışık mikroskobu çözünürlüğü ile hücre altı yapıları, fonksiyonları ve hücre/organizma yapısının temiz bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlar. Ayrıca mikroskopta bulunan inkübatör sayesinde canlı hücre örneklerinden istenilen sıklıkla görüntü alınmasını da sağlar. Yukarıda bahsedilenler haricinde; hücre ve doku içerisinde bulunan protein akışını, florofor denilen boyalarla boyanan proteinlerin görüntülenmesini, gen gibi yapıların ve onların hareket ve pozisyonlarını, hibridizasyon ve floresan PCR’ın kullanıldığı kromozom üzerindeki gen bölgelerinin saptanmasını ve kalsiyum gibi hücre içi iyon konsantrasyonlarının analiz edilmesine de olanak sağlar. Bu işlem tek veya çoklu işaretlenmiş numunelere uygulanır. Konfokal mikroskobun avantajı tek bir plandan gelen ışığı toplayabilmesidir. Objektifteki optiklerin optimal kullanımı için bir lazer ışını gönderilir. x-y yansıtma mekanizması ile bu ışın tarama ışınına çevrilir ve objektif lensi yardımıyla floresan işaretlenmiş örnek üzerindeki tek bir küçük noktaya odaklanır. Yansıtılan lazer ışını ve örnek tarafından yayılan floresan ışık karışımı aynı objektif ile tutularak dikroik ayna ile bir fotodedektör üzerine odaklanır. Floresan işaretlenmiş örnek tarafından yayılan ışık fotomultiplier tüpe gönderilirken yansıtılan ışık dikroik ayna ile ayrıştırılır. Fotodedektör önünde bulunan konfokal açıklık örnek üzerindeki tek bir noktadan yayılan floresan ışığın toplanmasını sağlar. Bu şekilde odaklanan noktanın etrafından yayılan ışığın toplanması azaltılır. Konfokal açıklığın ortasına odaklanan nokta konfokal spot olarak tanımlanır. Sonuç olarak taranan örnek yüksek çözünürlükte görüntülenir. Optik kesit alma xy düzleminde veya xz, yz dikey düzlemlerinde gerçekleştirilebilir. x ve y düzlemlerinin yanı sıra z ekseninde tarama fokal planın yandan görüntülenmesi etkisini yaratır. Ayrıca gerçek 3 boyutlu veri setleri toplanabilir. Fokal düzlemlerden elde edilen optik kesit katmanları tekrar üst üste yapılandırılarak 3 boyutlu görüntü üretilir.

Cihaz Özellikleri Kullanım Kılavuzu
1 • LSM 710’da bulunan lazer çeşitleri: • 405 nm diode laser (for DAPI, ALexa 350) • 458 nm, 488 nm, 514 nm multiline argon laser • 561 nm diode pumped solid state laser • 633 nm HeNe laser
2 • Mikroskopta 4 farklı filtre bulunmaktadır (DAPI, GFP, DsRED ve Rhodamine),
3 • 5 farklı objektife sahiptir (10x, 20x, 25x, 40x, 63x),
4 • Dijital mikroskop kamera sistemine sahiptir (AxioCam),
5 • 4 × 1, 6144 × 6144 piksel görüntü çözünürlük kalitesine sahiptir,
6 • Düşük gürültü için piksel başına %30 oranında daha uzun süre ile yüksek hızda örneklenme sağlar,
7 • Tam dalga boyu aralığında 34 kanala kadar paralel görüntüleme sağlar
8 • Karbondioksit ve sıcaklık kontrollü inkübasyon ünitesi sayesinde hücre kültürü çalışmalarına da cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir.
DAYTAM © 2015 TÜM HAKKI SAKLIDIR. ATABAUM TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞTİR.