Bruker VERTEX 70v

FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) katı veya sıvı numunelerden, kızılötesi (infrared) spektrumu, akademik alanda ve endüstri laboratuvarlarında çok geniş uygulama alanına sahip olan bir tekniktir.

Genel Bilgiler

Kullanım Alanları

FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) katı veya sıvı numunelerden, kızılötesi (infrared) spektrumu, akademik alanda ve endüstri laboratuvarlarında çok geniş uygulama alanına sahip olan bir tekniktir. Bu yöntemde bir molekül veya bileşik yapısında bulunan kimyasal bağlar hakkında tanımlayıcı bilgiler elde edilir.

Bu teknik ile organik veya inorganik yapıdaki katı, sıvı veya gaz örneklerin, IR aktif molekül özellikleri kullanılarak kalitatif ve kantitatif analizlerini yapmak mümkündür.

Merkezimizde bulunan FTIR spektrometresinin optik sisteminin vakumuyla, orta, yakın ve uzak IR/THz bölgelerinde herhangi bir su buharı ya da CO2 soğurmasının sebep olduğu zayıf spekturum özellikleri kaygısı olmaksızın ölçümler gerçekleştirilebilir.

Uzak ve Yakın Kızılötesi

Tek adımda dedektör ve beam splitter değiştirmeden 6000 cm-1‘den 50 cm-1‘ye kadar uzak ve yakın kızılötesi bölgesinde çalışabilir.

Emisyon Spektroskopisi

Vakum altında çalışmaya uygun olacak şekilde alüminyum blok gövdeye sahiptir ve emisyon çalışmaları için dışarıdan ışık kaynağı bağlanabilecek bir optik girişine sahiptir.

Elmas Kristalli ATR

6000 – 50cm-1 spektral aralığında çalışabilen elmas kristalli ATR ünitesi mevcuttur. Ayrıca; vakum altında çalışmaya uygun olacak şekilde alüminyum blok gövdeye sahiptir.

30° Yansımalı Spekülar

İnce film kaplamaları için 13-83° yansıma açılı yansıma (reflektans) ölçümleri yapılabilmektedir ve 30° yansımalı spekülar yansıma ölçümleri yapılabilmektedir.

ZnSe Tablalar

Horizontal multibounce ATR ekipmanı; 45° ZnSe through tablası, 45° ZnSe flat tablası, uçucu kimyasallar için kapak ve toz baskı kolu (20 yansımalı) aksesuarları mevcuttur.

Reflectance Ekipmanları

Diffuse reflectance aksesuarı (Drift); 2 adet micro örnek kapları, 2 adet makro örnek kapları, örnek hazırlama kiti, alignment aynası, havan ve eli ve spatül içermektedir.

Teknik Özellikler

Dalgaboyu Aralığı

6000 cm-1 – 50 cm-1

Numune Tipleri

Katı, sıvı veya ince film

Emisyon Spektroskopisi

Harici optik girişi

Dedektör

Ultra geniş aralıkta beamsplitter ve geniş aralıkta DLaTGS

Tanıtım Kataloğu

Kataloğu İndir

Tanıtım Videosu